08 Temmuz 2024, Pazartesi
Serdar BAŞAĞAOĞLU
Serdar BAŞAĞAOĞLU [email protected]
  • inisiyatif almadıkları işleri devlet kendi işlerine katarsa bu iş çözülür.
  • Bu atc arkadaşlar kuleye yönelik taslağın aim yüzünden çekildiğinin farkında mıdır? Eğer aim kendini o taslağa eklettirmese sizin eksik hesap vardı biz onu alacaktık tezinizi herkes kabullenmişti ancak aim girince işin içine herkes kazan kaldırdı:)
  • Verdiği emeğin yarısını TKdaki uçucular Pazar Mesaisi için harcasaydı, bu İAÇ meselesi bu kadar uzamazdı, sonuçta Pazar mesailerine çöken zihniyetin devamı bugün burada devam niteliğinde, sonuç yine hüsran olacaktır ama verilen emek açısından tebriklerimi sunuyorum Atc emektarlarına.
  • Hazır ol OE , OK ve CA kininde boğulacaksın
  • Seyyahtım, seyvah oldum. Bir kaç aydır yurtiçi seyahatlerimizde uçak ile mi yoksa arabamızla mı daha hızlı gideriz diye hesap yapar olduk. Airport haber takip etmeye başladık. Sizin gibi insanlar sayesinde neler yaşandığını öğrenmiş olduk. Teşekkürler
  • İga en iyi havalimanı seçildiyse önce devlete ödemesi gereken kira borcu ödensin iktidar da borcu ertelemesin sonra da çalışanlara doğru düzgün maaş ve sosyal haklar verilsin! Ayrıca seçim öncesi söz verip de sonra tutmayanlara da kimse şaşırmasın onların gerçek yüzü bu !
  • Şimdi Polislerimize bir özel şirket çıkıp, tehdit etse. Emniyet veya Bakanlık buna sessiz kalır mı. Kalmaz. Ama ortada fiilen bitirilmiş yok edilmiş sadece avucunun içinde tabelası kalmış köhne bir kurum varsa onu tabi ki kucağından kimse indirmez. Vah ki vah. Bu devletin haline.
  • Kurum bu sene bitmeden bölünmeli ve seyrüsefer yoluna tek başına devam etmeli. Fazla kilolarımızdan kurtulup seneye fit ve dinç bir şekilde girmeliyiz. Ayak bağı olanlarla çalışmak verimsiz oluyor. Yeni rekorlar istiyorsak bu sene bitmeden bu iş çözülmeli.
  • Madalya takılması gereken arkadaşlara ceza vermişler. Hem rekorlarını sahiplen, hem de tehdit et. Bu ceza kesenler de 3-4 yerden maaş alan, torpille makama gelmiş kişiler. Nerden baksan yakışıksız, tuhaf, mantık dışı bir tutum.
  • Serdar bey konuya çok hakimsiniz, yine dolu dolu bir yazı. Yürekten teşekkürler

ÖDÜL

Çocukluk yıllarımızdan beri bir gelenek haline gelmiştir ödüller. Karnede taktir olsun bisiklet, teşekkür olsun uzaktan kumandalı araba, üniversiteyi bitir motor, evlen ev… Prim, kupa, madalya… Sayarız da sayarız ödülleri…

Gelelim bizim ödüllere… Geçtiğimiz hafta 34. Avrupa Havalimanları Konseyi Yıllık Genel Kongresi’ne katıldım. İstanbul Havalimanı Avrupa’nın En İyi Havalimanı seçildi. Öncelikle Avrupa’nın En İyi Havalimanı seçilen İstanbul Havalimanı’nın tüm çalışanlarını tebrik ederim. Ayrıca Selahattin Bilgen’e, Gökhan Şengül’e ve Mertcan Tanaydı’ya tüm dünyaya misafirperverliğin nasıl olacağını gösterdikleri için de ayrıca tebrik ederim.

Sektörün en önemli isimlerinin katıldığı toplantıda gözler Ahmet Bolat’ı ve Hüseyin Keskin’i aradıysa da bulamadı. Buna rağmen Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdülkadir Uraloğlu, SHGM Genel Müdürü Kemal Yüksek, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Pegasus Havayolları CEO’su Güliz Öztürk, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, Sani Şener, TAV Güvenlik Genel Müdürü Turgay Şahan ve pek tabi ev sahibi olarak İstanbul Havalimanı CEO’su Selahattin Bilgen gibi çok önemli isimler toplantılarda hazır bulundu.

Bu tür toplantılarda birlikte hareket etmek diğer ülkelerden gelen rakip havayolu şirketlerini ve havalimanlarını elbette düşündürüyordur. Bu sebeple umarım bu birliktelik hiçbir zaman bozulmaz.

Ödül deyince tabi ki her zaman bu ödüller iyi olmuyor. Ceza gibi ödüllerde var!

Sürekli olarak paylaşılan rakamlara göre rekor üstüne rekor kırıyoruz. Elbette ki bu rakamlarda Hava Trafik Kontrolörlerinin payı da büyük. Ancak HTK-SEN’in yeniden başlattığı İAÇ faaliyeti sonrası HTK-SEN Genel Başkan Yardımcısı Rabia Demir Karabaş’a yapılanı hazmetmek zor. İzmir’de 2 yıldır eş durumu sebebiyle görev yaparken şak eski yerine dön denildi. Bu ülkede hak aramak suç mu arkadaş? Bu yanlıştan bir an önce dönülmeli!

Kaldı ki aradıkları haklara, ilgililer ve yetkililer olarak herkes pozitif yaklaşmıştı. Aman İAÇ’ye devam etmeyin, seçimler geçsin halledeceğiz demediniz mi? İyileştirmeyi de yapacağız, çalışma şartlarınızı da düzelteceğiz, göstergelerinizi de yükselteceğiz demediniz mi? Türlü türlü sözler vermediniz mi? Yalan mı söylediniz? Çocuk mu kandırdınız? Aynaya baktığınız da ne görüyorsunuz?

İNSAN SÖZÜNDEN HAYVAN YULARINDAN TUTULUR!

İAÇ’yi bir de farklı bir şekilde anlatayım en iyisi. Kitaplarla, akademik ortamlarda yetiştiğini iddia edenler belki bu şekilde anlar.

İAÇ Tanım: İnisiyatif alamadan çalışma, çalışanların belirli bir iş tanımı ve görevi çerçevesinde kalarak, tamamen belirlenmiş süreçler ve kurallar doğrultusunda hareket etmelerini öngören bir çalışma şeklidir. Bu sebeple çalışanlardan ekstra bir şey beklenemez!

Şimdi gelelim bundan sonrasına…

Bu işin bir an önce çözülmesi için bugüne kadar her zaman olabilecekler hakkında herkesi uyarmaya çalıştım. Ve ne yazık ki her söylediğimde gerçekleşti.

Kontrolörlerin sorunlarının çözümü gecikirse, çözüldükten sonra İAÇ ile stres yükünün azaldığını gören ATC’ler eski eforlarını sergilemekten imtina edebilirler. Bunu nasıl göze alıyorsunuz hem de böyle bir zamanda?

Haaa biz bu işi çözmeyiz derseniz de İAÇ süreci öyle belirli bir zaman aralığında olmaz, sürekli olur. O zamanda havayolu şirketleri buna dayanabilir mi bilemiyorum. Şirketlerimiz önemli. Sanırım onları gözden çıkarmayı düşünmüyorsunuzdur!

Daha yüksek rekorlar kırılabilir. Kendi rekorlarımızla yarışır hale gelebiliriz ama bazıları eldeki rekorlarla idare etmeyi tercih ediyor.

Bir de işin komik tarafı hava trafiğindeki rekorları paylaşanlar, uluslararası standartlar şöyle böyle diyenler, neden ATC’lerin standartlarını uluslararası düzeye çıkarmaktan çekiniyorlar? Tezat bir durum yok mu? Uluslararası standart ve Türk ATC’ler ? Şaka mı bu?

Arkadaşlar, bu işin içinde iş mi var bilemiyorum ama bu konu tehditle, lisansların askıya alınmasıyla ya da birilerini oradan oraya sürmekle çözülmez!

Bu işi görmezden de gelmeye kalkmayın. Bariz bir şekilde rakamlara yansıyor durum. Hayat matematiktir der dururum. Aranızda orijinal matematikçiler de muhakkak vardır.

Bakın bakalım 41 EUROCONTROL üyesi arasında 5 Temmuz Cuma günü zamanında kalkış ve varış bakımından kaçıncıyız?

Eğer sizin söylediğiniz gibi Avrupa Hava sahası sebebiyle gecikmeler yaşanıyor olsaydı, Türkiye yine de sonuncu olur mu? Yapmayın artık! Kimi kandırıyorsunuz?

Hakikaten, bu gecikmelerin sebebi Avrupa Hava Sahası kaynaklı diye kim çıkarttıysa yılın ödülünü vermek lazım. Herkes inanmış neredeyse!  Halen inananlar varsa bir ödül de ben vereceğim. Yorumlar kısmına Türkiye’deki gecikmeler Avrupa Hava Sahası sebebiyle yaşanıyor diye yazan talihsiz okurlarım arasından yapacağım çekilişle, kazananlara yukardaki tabloları çerçeveletip adresine göndereceğim.

Hava Trafik Kontrolörlerini, yolcuyu, yer hizmetlerini, havayolu şirketlerini ve durumdan negatif etkilenen VIP taşımacılığı yapan şirketleri daha fazla yormayın!

Geçen haftaki çağrım baki… Gelin hep birlikte oturalım konuşalım. Bizimkinin adı belki “Alt Düzey Zirve” olur size göre ama konu gerçekten masaya yatırılır ve kamuoyunun önünde şeffafça paylaşılır.

Herkese iyi bir hafta dilerim…

Serdar BAŞAĞAOĞLU

[email protected]

ÖDÜL

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

görev ~ 13 gün önce
inisiyatif almadıkları işleri devlet kendi işlerine katarsa bu iş çözülür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AIM ~ 14 gün önce
Bu atc arkadaşlar kuleye yönelik taslağın aim yüzünden çekildiğinin farkında mıdır? Eğer aim kendini o taslağa eklettirmese sizin eksik hesap vardı biz onu alacaktık tezinizi herkes kabullenmişti ancak aim girince işin içine herkes kazan kaldırdı:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aimden önce atsep ~ 12 gün önce
Atsep kulis yapmış bizi niye bu listede haric tuttular diye. Halbuki kendisi haksızca en yüksekten alıyor zaten ek havacılık tazminatını. Bize de en düşükten verilmişti. Biz olmasak o listede ama aim alırdı kimsenin de sesi çıkmazdı atc olunca herkes istiyır ne hikmetse
.. ~ 12 gün önce
Atc diğer kitlerde kendisi gibi kontrolör unvanı olan personel 82'lik grupta olmasına rağmen hava trafik kontrolörü ibaresi olmadığı için yıllarca 42 oranında ek ödeme aldı. Bu mağduriyetten dolayı yüksek bir oranda taslak hazırlanmıştı. Aim ise uzmanların olduğu 67'lik gruba dahil olmak yerine kurnazlıkla yüksek bir oranda taslağa kendini ekletti sanki yıllardır uzmanlarmış gibi. Uzman unvanını yakın zamanda aldıkları için atc gibi bir mağduriyet durumu yoktu onlarda. Atsep personeli zaten unvanları orda olduğu için, mühendis 82 mesela, böyle bir mağduriyetleri hiç olmadı ama atc ve aim yüksek oranda ekleniyor, bizim de maliyetimiz karşılanıyor diye itiraz etti..olan yine atc'ye oldu. Ana tazminat düzenlemesinde de atsep mühendise 90 puan eklenip atc'ye 48 puan eklenmişti..bu kadar haksızlığa uğrayan insanların iaç' yi sonuna kadar devam ettirmesi lazım.
Şu Atclerin ~ 15 gün önce
Verdiği emeğin yarısını TKdaki uçucular Pazar Mesaisi için harcasaydı, bu İAÇ meselesi bu kadar uzamazdı, sonuçta Pazar mesailerine çöken zihniyetin devamı bugün burada devam niteliğinde, sonuç yine hüsran olacaktır ama verilen emek açısından tebriklerimi sunuyorum Atc emektarlarına.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kendileri bilir ~ 14 gün önce
Biz böyle sonsuza kadar çalışırız. Daha az risk daha az stres daha rahat çalışan kontrolor mis gibi
Karpuz geliyor ~ 15 gün önce
Hazır ol OE , OK ve CA kininde boğulacaksın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adana mı Diyarbakır mı? ~ 14 gün önce
Diyarbakır sanki daha iyi gelirse o gelsin hatta terminal hizmeti veren atc arkadaşlara da ikram ederiz
Seyvah ~ 16 gün önce
Seyyahtım, seyvah oldum. Bir kaç aydır yurtiçi seyahatlerimizde uçak ile mi yoksa arabamızla mı daha hızlı gideriz diye hesap yapar olduk. Airport haber takip etmeye başladık. Sizin gibi insanlar sayesinde neler yaşandığını öğrenmiş olduk. Teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Serdar bey ~ 17 gün önce
İga en iyi havalimanı seçildiyse önce devlete ödemesi gereken kira borcu ödensin iktidar da borcu ertelemesin sonra da çalışanlara doğru düzgün maaş ve sosyal haklar verilsin! Ayrıca seçim öncesi söz verip de sonra tutmayanlara da kimse şaşırmasın onların gerçek yüzü bu !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Devletin Memuruna Tehdit ~ 17 gün önce
Şimdi Polislerimize bir özel şirket çıkıp, tehdit etse. Emniyet veya Bakanlık buna sessiz kalır mı. Kalmaz. Ama ortada fiilen bitirilmiş yok edilmiş sadece avucunun içinde tabelası kalmış köhne bir kurum varsa onu tabi ki kucağından kimse indirmez. Vah ki vah. Bu devletin haline.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olaf Goetheller ~ 17 gün önce
Kurum bu sene bitmeden bölünmeli ve seyrüsefer yoluna tek başına devam etmeli. Fazla kilolarımızdan kurtulup seneye fit ve dinç bir şekilde girmeliyiz. Ayak bağı olanlarla çalışmak verimsiz oluyor. Yeni rekorlar istiyorsak bu sene bitmeden bu iş çözülmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
124.350 ~ 17 gün önce
Madalya takılması gereken arkadaşlara ceza vermişler. Hem rekorlarını sahiplen, hem de tehdit et. Bu ceza kesenler de 3-4 yerden maaş alan, torpille makama gelmiş kişiler. Nerden baksan yakışıksız, tuhaf, mantık dışı bir tutum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haksız Atco ~ 17 gün önce
THY bir kaç kontrollere dava açar da kazanırsa o zaman gerçekler ortaya ayan beyan çıkacaktır.Yerli ve Milli menfaatler her zaman en önemlidir.
Hakkı Atco ~ 16 gün önce
Dava açıp ne diyecek güzel kardeşim? Hava trafiğini emniyetli yönetiyorlar böyle de olmaz ki mi diyecek? Türk hava dahası bugün çok kullanılıyorsa bunun sebebi emniyetli oluşudur, kontrolörlerin eğitiminin kalitesidir, dünyada yarattığı güvendir. Maharet Türk hava sahasını kaliteli şekilde yönetenlerdedir.
Muameleci thayco ~ 16 gün önce
Dava açmazsa adam değil. Havlayan ısırmaz. Bindiği dalı kesen aptaldır. Yönetimler elbet gidecek işleri yine o uzmanlar yapacak. Yönetim o kadar basiretsiz ki uslu uslu çalışan uyuşmuş insanları uyandırdı. Bu saatten sonra gazla çalışan da salağın önde gidenidir.
124.350 ~ 16 gün önce
Haksız yazan; Adres bırak da sendikamız kına göndersin. Hiç kimse kurallara uyuyor diye ceza almaz.
Her yer ~ 15 gün önce
Her yere aynı yorum, THY bir kaç kontrolöre dava açsın sonucunda gör bakalım neler oluyor. Kontrolör camiasını sizin camia ile karıştırıyorsun herhalde. Bir de korku salmaya çalışıyor
SierraYankee ~ 17 gün önce
Serdar bey konuya çok hakimsiniz, yine dolu dolu bir yazı. Yürekten teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000